Rovnováha ve vztazích

11. února 2017 v 9:17
Slibuji že už nebudu nic brát osobně, vztahovat ke své rodině a budu diskutovat v obecné rovině. Přesto bych nerada klouzala jen po povrchu. Jak se řídí auto, jak chutná hruška a že sauna je příjemná když je horká.

Tedy nové téma. HOdně těžké, ale předpokládám že všichni se ním musí v životě prokousat. A to vztahy rodiče a děti. Rodiče dávají hodně svým dětem, fakticky je vychovávají a vkládaní do nich hodně energie, pozornosti a materiálna. V učitý moment děti vyrostou dojde k srovnání sil, časem děti přerůstají rodiče.

Jakým způsobem by dospělé děti by se měly obracet k rodičům... a srovnávat (či vyrovnávat) to co do nich bylo v dětství vkládáno? Anebo je to jednosměrka? Jeden dává druhý bere.

Konkrétní příklad. Řekněme že babička pozve mladé k obědu...očekává se tedy jako přirozené že mladí pozvou k obedu staré? Jak vnímáte vzájemnost vztahů... aby nedošlo k tomu, že rodič (či prarodič) dává a dává a dává a až nemůže dát tak dojde k nedorozumění. Protože dítě nezná svého rodiče jako nemohoucího... existuje způsob jak tuto nemohoucnost - lidskou slabost včas projevit? Nemám, nemůžu, nejde to, nedám...běžte domů.

Anebo jinak. Jak vidíte vztahy k rodičům či prarodičům, v souvislosti s pomocí tím či oným směrem. Rodiče dětem a děti rodičům. Tak aby došlo k rovováze.

Přičemž mi nejde o to, kdo komu co udělal. To může být výmluvou, aby se nemusely čistit vzájemné vztahy a vše zůstalo na povrchu ve formě povinností, udělám toto a ono a je vyřízeno. A nemusím se tím zabývat.

Přece jen si dovolim kousek osobního, protože to bylo spouštěčem dnešní poznámky.

1. Maminka je nemocná, málem umřela ale dostane se z toho i když velmi seslábla. Už nemůže nikoho hostit. A vlastně ani přijímat návštěvy, jelikož se z nich zhroutí. Nemá nic nachystáno, nemá co dát. A návštěvy čekají že něco dostanou. Tedy tak se to jeví mamince. TAkže žádné návštěvy, kromě mě. Mě důvěřuje že po ní opravdu nich nechci, že může být přesně taková jaká je...slabá a stará. A nemohoucí.

2. Chtěla jsem pozvat snachu s dětmi k obědu. Umím dobře vařit a ráda vařím. Muž mi to vymluvil. Vytvářím nerovnováhu, ona nás na oběd nezve. Děti přiběhnou a chtějí jídlo, posílám je nahoru za maminkou. TAm řvou že to její nechcou a tamto taky ne. Zůstávám tvrda. Nedám jim. Nechci to kazit. Stojím na straně jejích mámy. Nechci být babička za kterou poběží když jim u mámy nechutná.

Uf, a opět jsem u osobního. Prosím nemluvit o imigrantech... o tom jak si ten či onen nesmí něco dovolovat. neumíte si představit jak je těžké najít ten správný cit. Ale můžete třeba říct, že tomu rozumíte. Nebo že by ste jim tak nedaly jogurt, křupíky, bonbóny a poslaly je za mámou ať se u ní nají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (110)
Zobrazit starší komentáře

101 rulisa | 14. února 2017 v 9:28 | Reagovat

A nebo bych prostě rovnou volala, že se heldají rodiče toho dítětě, a pokud by se neozvali, odvedla bych ho do služební místnosti a zavolala policajty, jako že se ztratilo dítě.

On není od toho, aby vychovával dítě, ale aby zajistil pořádek. Za dítě jsiu zodpovědní rodiče.

102 ratka | 14. února 2017 v 9:28 | Reagovat

100. ale rozumíme si, co jsem chtěla říct... jde o budoucnost toho dítěte. když se nenaučí respektu jako děcko, už se to nenaučí později a bude trpět. nepřizpůsobí se, jakékoliv omezení bude brát jako křivdu. bude obviňovat druhé za svoje problémy. bude brát a nebude dávat. a ostatní považovat za věci k jeho zábavě a užitku. nebude je respektovat jako živé lidi.

103 rulisa | 14. února 2017 v 9:30 | Reagovat

102
Jj., ale pokud ho k tomu respektu budou vést cizí lidi, zatéímco rodiče budou dávat jasně najevo, že takový respekt poteřba nením tak je to k ničemu. V tomhle případě je nutno vychovat, nebo aspoň přinutit, rodiče.

104 rulisa | 14. února 2017 v 9:31 | Reagovat

Nebo aspoň dát dítěti najevo, že ani rodičům to neprochází bez problémů.

105 barča | 14. února 2017 v 9:36 | Reagovat

98. 99. tohle dělají i ty "ekomatky" jak jim říkám :-)

106 barča | 14. února 2017 v 9:54 | Reagovat

105. "ekomatky" se srocují v určitých restauracích, kde majitel má dětské koutky. ženské si tam cucají jednu limonádu na celý dopoledne a děti tam mají pré, dětský koutek nezajímá nikoho, ani děti, ani matky, takže matky kecají s jinýma matkama, a děti vesele ničí restaurační zařízení - pohoda. a když teda obsluha personálu si dovolí jemně poznámku, že jako tu mají dětský koutek, nebo něco v tom smyslu, že tady tohle dítě by asi tohle děllat nemělo - tak bud nezájem ze strany matky, nebo dotčenost matky a scéna, cože si to obsluha dovoluje, vždyt oni jsou tu přece hosté. no, to pak není divu, že tu není tolik restaaurací pro matky s dětmi, že jo. výdělek 0 a ještě poslouchat hysterie ze strany matek.

107 barča | 14. února 2017 v 10:15 | Reagovat

106. jeden čas to byl takový projekt města. mít a podporovat tyhle dětský restaurace - zdál se to jako takový dobrý nápad. restaurace pro děti s matkami - takže zázemí pro matky, děti, prostor pro kočárky mezi stolkama, dětské menu na jídelníčku - svačiny apd. ohřívání i jídel svačin z domu, dětské koutky s hračkama.....no, ale postupně to tady krachlo. z pěti restaurací zbyly asi dvě. no, není se asi co divit, právě kvůli tomu chování matek se v té restauraci. ty majitelé to nedávali.

108 ratka | 14. února 2017 v 15:32 | Reagovat

103. tak snad je zřejmé z textu, co jsem chtěla sdělit. existují nějaké podmínky... a v těch se "pracuje". Kdyby byly podmínky ideální, nemuselo by se dělat nic... prostě by to běželo automaticky a já měla zbytečné starosti.

109 SV | 21. února 2017 v 14:40 | Reagovat

ahojte ;-)

Ratko maminke prajem veľa síl a skoré uzdravenie, už je dúfam trošku lepšie?

na obed by som ich pokojne pozvala, myslím, že pan Ratkin je zbytočne prísny, aj keď verím, že to myslí dobre ;-)

ale inak ano, stoj na strane matky detí, to by bolo nedobre, aby behali za tebou zakaždým, keď sa s matkou nepohodnú.....

a zvládate to celkom fajne, zdá sa mi ;-)

110 SV | 21. února 2017 v 14:44 | Reagovat

a, není to jednosměrka.
je to mnohosmerka ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.